Seasonal joogkurssi: teemana alkutalven elementti METALLI
lör 01 nov.
|Nauvo
Lehdet tippuvat puista, päivät lyhenevät ja ilma on jo viilennyt. Luonto valmistautuu talvilepoon. Miten Sinä voit? Miltä alkava talvi tuntuu? Kurssin aikana saat avaimia huoltaa omaa kehoa ja mieltä tässä vuodenajassa.


Paikka & aika
01 nov. 2025 10:00 – 13:00
Nauvo, Lahdentie 7a, 21660 Nauvo, Suomi
Tietoja tapahtumasta
Vuodenaika joogakurssi: teemana alkutalven elementti METALLI
(på svenska nedan)
Kiinalaisessa lääketieteessä ja Yin-joogassa nähdään vuoden kiertokulku jaettuna viiteen: sydäntalven aika on vesi-elementin aikaa, kevät puu-energiaa, keskikesä on tuli-elementin aikaa, loppukesä maa-enerigaa ja alkutalvi on metalli-elementin aikaa. Metalli edustaa ilmaa, taivasta ja toisaalta karua maata: mitä paljastuu, kun luonto luopuu väriloistosta eikä lumi vielä peitä maata? Mitä löytyy itsestäsi, jos uskallat katsoa pintaa syvemmälle?
Joogakurssilla keskitytään siihen, miten voit oppia kuuntelemaan itseäsi ja tukemaan sekä kehoasi että mieltäsi vastaanottaessasi alkavan talven. Teemme ensin lempeän, sisäänpäin kääntyneen flow-harjoituksen, jonka jälkeen pysähdymme yin-harjoituksen pariin. Yin-osion aikana kuulet lisää metalli-elementin teemoista, muun muassa siitä, minkälainen ravinto tukee kehomielen hyvinvointia tähän aikaan vuodesta tai siitä, millainen on ihminen, jolla on paljon metalli-energiaa.
MILLOIN:
Lauantaina 1.11.2025 klo 10:00-13:00